menu
Úvod Všetky články Ochranné pomôcky 🧤 Zdravotnícke rukavice: na čo si dať pozor pri výbere

Zdravotnícke rukavice: na čo si dať pozor pri výbere

Správna ochrana rúk je v zdravotníckych zariadeniach kľúčová. Čo je dobré vedieť, aby ste vybrali také jednorazové rukavice, ktoré personálu poskytnú skutočne spoľahlivú ochranu na mieru?

Jednorázové rukavice

Typy jednorazových rukavíc + výhody a nevýhody

Jednorazové rukavice sa líšia použitým materiálom, veľkosťou a tvarom, vnútorným povrchom, textúrou, farbou a sterilitou. Jedným z najdôležitejších parametrov je práve materiál. Ten určuje, aké majú rukavice vlastnosti a na aké činnosti sa hodia. V zdravotníctve nájdu uplatnenie najčastejšie latexové, nitrilové a vinylové rukavice.


🔘 Latexové rukavice z prírodného kaučuku

Latexové rukavicePlusy +
Rukavice sú pružné, jemné, mäkké a odolné proti pretrhnutiu. Pri nosení sú veľmi pohodlné a priľnavé, vytvárajú pocit „druhej pokožky ruky”. Latexové rukavice s púdrom i bez neho zaisťujú vysokú hmatovú citlivosť. Keďže sa vyrábajú z prírodnej suroviny, sú plne biodegradovateľné, a teda aj prívetivé k životnému prostrediu.

Mínusy 
Bielkoviny v latexe môžu u niektorých citlivejších osôb vyvolávať alergickú reakciu.

Použitie ✋
Latexové rukavice sú najlepšou ochranou pri styku s biologickým materiálom.


🔘 Nitrilové rukavice zo syntetického kaučuku

Plusy +
Nitrilové rukaviceRukavice z nitril-butadién-kaučuku priľnú k ruke, prispôsobia sa jej tvaru. Preto zaistia dobrú úchopovú citlivosť a pružnosť. Majú hladký povrch, vďaka ktorému sa ľahko nasadzujú a pohodlne nosia. Sú oveľa odolnejšie proti prepichnutiu ako rukavice z latexu. Čiastočne tiež chránia pred škrabnutím a porezaním. Nitrilové rukavice neobsahujú latexové proteíny. Pre alergikov teda predstavujú alternatívu k latexovým rukaviciam.
 
Mínusy 
Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
 
Použitie ✋
Rukavice z nitrilu predstavujú najlepšiu ochranu proti chemickým látkam, rozpúšťadlám a ďalším agresívnym látkam.


🔘 Vinylové rukavice zo syntetického polyvinylchloridu, PVC

Vinylové rukavicePlusy +
Vinylové rukavicemäkké a majú hladký povrch príjemný na nosenie. Cenovo ponúkajú dostupnú variantu ochranných rukavíc. Uplatnia sa najmä v priemyselných, potravinárskych a ošetrovateľských odvetviach. Veľmi sa využívajú aj v domácnostiach.
 
Mínusy 
Sú menej pružné a sedia voľnejšie na ruku, čo občas sťažuje precíznu prácu.
 
Použitie ✋
Oproti ostatným typom majú vinylové rukavice horšie mechanické vlastnosti. Sú najviac náchylné na vznik trhliniek. Takže sa hodia do prostredia, kde osoba neprichádza do styku s biologickým či chemickým materiálom.


Prečo je tak dôležitý vnútorný povrch rukavíc

U jednorazových zdravotníckych rukavíc máte na výber medzi variantom s púdrom alebo bez neho. Na výrobu púdrovaných rukavíc sa najčastejšie používa kukuričný škrob. Ľahšie sa navliekajú aj na spotené ruky, čo oceníte hlavne pri vinylových rukaviciach.
 
Na druhej strane vytvárajú isté riziká: môžu vyvolávať alergické reakcie, podráždenie pokožky, ale môžu tiež znečistiť vybavenie operačných sál či skresľovať výsledky laboratórnych testov. Púdrovanie dnes nahrádzajú špeciálne výrobné postupy ako syntetické vnútorné povrstvenie alebo chlórovanie. Tie tiež uľahčujú navliekanie rukavíc.


Sterilné a nesterilné rukavice: kde ich využijete

Sterilní rukaviceLekárske rukavice sa líšia aj účelom využitia. Z tohto hľadiska máte na výber medzi sterilnými rukavicami a nesterilnými. Prvé z nich nájdu uplatnenie v sterilných postupoch pri lekárskych, ambulantných a diagnostických vyšetreniach a liečebných úkonoch. A to v prípadoch, keď je potrebné zamedziť kontaminácii pacientov či materiálov.
 
Nesterilné jednorazové rukavice sa potom používajú hlavne pre hygienické účely, prípadne ako ochrana užívateľa.


Voľba veľkosti, tvaru a farby jednorazových rukavíc

Posledná vec, ktorú treba pri nákupe jednorazových rukavíc premyslieť je výber veľkosti, tvaru a farby. Dostupné sú najčastejšie v rozmeroch od XS až po XL a vo farbách od bielej až po čierne. Niektoré je možné nosiť zameniteľne na pravej aj ľavej ruke. Iné sú tvarované anatomicky buď pre jednu, alebo druhú ruku.
 
Kvalitné rukavice všetkých materiálov, veľkostí, farieb aj značiek nájdete u nás na Medplus.
 

Pozrieť ponuku